Pikovit 4+
Krka Farma

Pikovit 4+

Translation missing: sq.products.product.regular_price Lek 340.00 Lek 0.00 Translation missing: sq.products.product.unit_price_label për
Taksa e përfshirë në çmim

Tabletat e veshura, Pikovit  përmbajnë dhjetë vitaminat më të rëndësishme, kalcium dhe fosfor. Vitaminat janë substanca me vlerë të lartë biologjike që marrin pjesë në rregullimin e shumë proceseve biokimike në trup. Vitaminat B (B 1, B 2, B 6, acid pantotenik dhe nikotinamid) përfshihen në metabolizmin e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave dhe funksionimin e sistemit nervor. Vitamina A kërkohet për zhvillimin e qelizave epiteliale dhe sintezën e pigmentit të dukshëm. Roli i vitaminës D është në rregullimin e konsumit të kalciumit dhe mundëson mineralizimin e duhur të kockave dhe dhëmbëve. Tableta gjithashtu përmban një pjesë të vitaminës C, e cila përshpejton thithjen e hekurit dhe merr pjesë në shumë procese të reduktimit të oksido-ve në trup. Kalciumi dhe fosfori i shtuar janë element kryesore të ndërtimit të kockave dhe dhëmbëve.
      Shpërndaje